اثرات بازی های رایانه ای بر مغز انسان

بی شک باز ی های رایانه ای کامپیوتری از تفریحات و سرگرمی های بسیاری از افراد در کشور ما و تمام دنیا است و گدشته از تاثیرات فرهنگی و اجتماعی که بر روی افراد سرگرم با ان میتواند داشته باشد تاثیراتی بر روی ذهن و روان او دارد از طرفی با پیشرفت سخت افزار های مختلف در این زمینه پیش بینی ها به سمتی میرود که میل و رغبت به بازی های رایانه ای هم در بین افراد مختلف بیشتر شود.
اما همیشه این سوال مطرح بوده است که ایا بازی های کامپیوتری و رایانه ای بر روی مغز افراد تأثیر منفی میگذارد یا اینکه باعث تقویت و روند مثبت ذهن میشود؟
در ادامه این پست پاسخ کوتاه و کاملا" علمی این سوال به همراه ذکر اثرات مثبت و منفی بازی های رایانه ای امده است همچین اشاراتی شده است به اینکه کدام بازی ها مفید و کدام بازی ها مخرب اند .

ایا بازی های کامپیوتری بر روی مغز افراد تأثیر منفی میگذارد یا اینکه باعث تقویت و روند مثبت ذهن میشود؟
درواقع هر دو و ان بستگی به نوع بازی دارد که افراد انجام میدهند .
نوع بازی ها به همراه تاثیران ان عبارتند از:

1) بازی هایی که در انها اعمال تکراری انجام میشودسلول های ارتباطی که با حافظه و یادگیری در ارتباط هستند را  تقویت میکنند.
2) بازی هایی که نیازمند عملکرد لحظه ای میباشند قسمت قشر جداری مغز را فعال میکنند و وظیفه این قسمت از مغز کنترل حرکات حساس است.
3) بازی هایی که تنها جنبه ویدیویی دارند تنها به تقویت لب جلویی مغز منجر میشوند.
4) بازی های رایانه ای که نیازمند تعقل هستند قسمت قشر پشت استخوان پیشانی را تقویت میکنند که کار این قسمت تصمیم گیری است.
5) بازی هایی که در انها پاداش گیری نیز مطرح است باعث ترشح دپامین در مغز میگردد.
6) شعاع قشر کمربندی قدامی مغز دقیقا" پس از تیر اندازی به وسیله یک اسلحه فعالیت بیشتری مییابد که مخصوص برنامه ریزی و امور ادراکی است.

اثرات بازی های رایانه ای :

1) اثرات مثبت بازی های کامپیوتری:
بازی های کامپیوتر میتواند دید محیط ,مهارتهای یافتن راه,چرخش ذهنی و هماهنگی دست و چشم را بهبود ببخشد.
بازی های رایانه ای میتواند توانایی های فرد را برای حل کردن مشکلات و پیدا کردن جواب ها بهبود ببخشد که البته این امر جدای از دانش پیشین فرد است.
بازی هایی کامپیوتری که برای کمک به کودکان برای مدیریت بیماری هایی همچون اسم طراحی شده اند از قرص های پزشکان بسیار موثر ترند.
بازی هایی که نیازمند کار تیمی هستند میتوانند به توسعه مهارت های گروهی فرد کمک کنند.

2) اثرات منفی بازی های رایانه ای:
بازی های خشن سرکوب واکنش های عاطفی و واکنش های تهاجمی را افزایش میدهد ,همچنین از دلایل داشتن روحیه پرخاشگری در افراد است.
بازی های رایانه ای در کل خطر حملات ناگهانی ,بیماری سرع و اختلالات ناشی از حساسیت به نور را افزایش میدهد.
بازی های طولانی مدت ممکن است منجر به چاقی ,حواس پرتی و ضعف عملکرد در تحصیل و کار شود.

تحقیقات نشان داده است مغز مردان به دلیل فعالیت بیشتر قسمت مزوکورتیوکلومبیک موفقیت بیشتری نسبت به زنان در بازی های کامپیوتری دارد.

در پایان میتوان اینگونه نتیجه گرفت که بازی های فکری و بازی هایی که به نوعی به چالش کشنده ذهن افراد هستند مفید تر از بازی های کامپیوتر است که فرد صرفا" در انها ینها به شلیک گلوله اقدام میکند.

/ 2 نظر / 22 بازدید
آریا

سلام ب استادخوبم طاعاتتون قبول حق تشکر ازمطالب مفیدتان . التماس دعا

سپهر

سلام خدمت استاد خوبم طاعات قبول با تشکر از مطالب بسیار مفید شما