شیطنت های کودکان

اختلال بیش‌فعالی و عدم تمرکز در کودکان، حدود 3 تا 5 درصد و حتی در بعضی جوامع تا 7 درصد گزارش شده است. این اختلال در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود و احتمال بروز آن در پسران 5 برابر بیشتر از دختران است.

معمولا تشخیص این اختلال پیش از سنین مدرسه و در دوران نوزادی بسیار مشکل است و از 5 سالگی به بعد قابلیت تشخیص بیشتری دارد. کودک بیش‌فعال به مدت طولانی در حال تحرک است، بیش از معمول صحبت می‌کند، در میان گفتگوی دیگران وارد می‌شود، بدون این که عواقب کارها را در نظر بگیرد کارهای خطرناکی انجام می‌دهد که دیگر کودکان معمولا از انجام آن می‌ترسند، در مشارکت‌های گروهی مثلا در کلاس یا انجام بازی‌ها نوبت خود را رعایت نمی‌کند، در ارتباط با کودکان همسن خود دچار مشکل است و قادر به دوستی با همسالان نیست و معمولا کنجکاوی بیشتری نسبت به اطراف در مقایسه با همسالان خود نشان می‌دهد.

به طور کلی کودکان بیش‌فعال در 3 گروه قرار می‌گیرند:گروهی از کودکان بیش‌فعال قادر به تمرکز حواس نیستند. این کودکان به علت عدم تمرکز در درس خواندن دچار مشکل می‌شوند و بسرعت توجهشان به محرک‌های بیرونی جلب می‌شود و عکس‌العمل نشان می‌دهند. این کودک به علت عدم تمرکز روی کارها، در کارها دچار اشتباه شده، باعث اعتراض دیگران نسبت به خود می‌شود. این کودکان اغلب از هوش بالایی برخوردارند، اما به علت فراموش کردن تکالیف درسی، افت تحصیلی دارند. غالبا بازی یا تکالیف مدرسه را نیمه‌کاره رها می‌کنند و به کار دیگری مشغول می‌شوند و از انجام فعالیت‌هایی که مستلزم به کارگیری تلاش ذهنی است خودداری می‌کنند. این گروه از کودکان معمولا دیرتر تشخیص داده می‌شوند.

/ 0 نظر / 16 بازدید