چند روش جلوگیری از لجبازی کودکان

یکی از مشکلات مادران، لجبازی کودکان است و به همین دلیل، برخورد مناسب با این مشکل می‌تواند روند تربیت را در مسیر درست قرار دهد. اولین نکته این است که با استفاده از روش‌های ساده و سرگرم‌کننده می‌توانیم کودک لجباز خود را آرام کرده و برای دقایقی او را وادار کنیم با ما همکاری کند. در نظر بگیریم وقتی که می‌خواهیم دندان‌های فرزندانمان را مسواک بزنیم، دهانش را باز نمی‌کند. در موقع ناخن گرفتن، بی‌قراری می‌کند و اگر کودکمان پارک را ترک نکند، ما دیر به محل کارمان می‌رسیم ولی او همچنان از تاب بازی دست بر نمی‌دارد.

معمولاً کودکان 3-4 ساله کمی ناسازگارند؛ به ویژه هنگامی که پدر و مادرشان به طور جدی کاری را از آن‌ها می‌خواهند، مخالفت می‌کنند. دلیل مخالفت آن‌ها این است که می‌خواهند استقلال خود را نشان دهند. حرف زدن در این مورد با آن‌ها بی‌فایده است. برای مطیع کردن کودکان، نباید فریاد زد و یا آن‌ها را تهدید کرد.

 

با کمی خلاقیت و حوصله می‌توانیم حواس فرزندانمان را به کار مورد نظر جلب نماییم. هنگامی که قرار است پزشک آمپولی را به کودکمان تزریق کند، یا مجبور هستیم برای مدت طولانی در صف خرید فروشگاه منتظر بمانیم، با به کارگیری روش‌های زیر می‌توانیم فکر او را به چیزهای دیگری مشغول کنیم.

- او را بخندانیم

خنداندن کودکان، بهترین راه برای مسواک زدن یا دارو دادن به آن‌هاست. وقتی که آن‌ها می‌خندند، نه تنها فکرشان جای دیگر مشغول نیست، بلکه دهانشان نیز کاملاً باز است!

- خاطرات دوران کودکی خود را تعریف کنیم

بهترین روش برای سرگرم کردن فرزندمان در مواقع ضروری، داستان گفتن است. حتی اگر داستان ساختگی باشد. در عین حال ما نیز می‌توانیم قدرت تخیل خود را امتحان کنیم. با گفتن داستان‌های طولانی، می‌توانیم فرزندمان را زمان بیشتری سرگرم کنیم.

- آهنگین و موزون صحبت کنیم

معمولاً وقت خوابیدن، بهترین زمان برای پشت گوش انداختن خیلی چیزهاست، با لحنی موزون می‌توانیم فرزندمان را به مسواک زدن و لباس خواب پوشیدن تشویق کنیم. همچنین می‌توانیم زمان آواز خواندن، یک یا دو کلمه را اشتباه تلفظ کنیم. با این کار، حواس فرزندمان به اشتباه ما بیشتر از مسواک زدن جلب می‌شود.

- تغییر صدا بدهیم

با تغییر دادن صدایمان برای کودکان، داستان‌های جالب تعریف کنیم؛ مانند صحبت کردن پیرزن بی‌دندان، صحبت کردن با لهجه‌های مختلف، حرف زدن بچه‌گانه و یا هر تقلید صدایی که می‌توانیم انجام دهیم.

- به او رازی را بگوییم

اگر تا 15 دقیقه‌ی دیگر وقت دکتر داریم و فرزندمان سوار ماشین نمی‌شود، خم شده و در گوش او بگوییم؛ من می‌خواهم یک راز خیلی مهم را به تو بگویم. می‌خواهی آن را بشنوی؟ وقتی که او با سر بله گفت، او را بغل کنیم و چیزهای جالب و شیرین را در گوشش بگوییم؛ سپس با سرعت او را در صندلی ماشین قرار دهیم.

- روی نکات مثبت، تاکید بیشتری کنیم

آیا فرزندمان از دست شستن قبل از شام یا شامپو زدن متنفر است؟ تعریف و تمجید کردن، ترفند خوبی است تا بگوییم هر وقت که سرت را با شامپو می‌شویی، موهایت بسیار براق و زیبا به نظر می‌رسند، هم‌چنین بوی خوبی می‌دهد؛ در همین زمان، شامپو را کف دستمان ریخته و آرام آرام آن را روی سر فرزندمان بریزیم.

با کمی خلاقیت و ابتکار می‌توان بدون نگرانی و عصبانیت، راه حل‌های مناسبی را برای برخورد با کودکانمان در زمینه‌های رفتاری مختلف پیدا کنیم و به رفع مشکل بپردازیم و با این روش‌های تربیتی، به کودکانمان بیشتر نزدیک می‌شویم و با اصول و تدابیر تربیتی مناسب و به جایی که به کار می‌بریم، بزرگ‌سالی خوبی را برای آنان در نظر می‌گیریم./ 1 نظر / 29 بازدید
آریا

خدا قوت . عالیییییییی.