در زندگی فرصت‌هایی پیش می‌آید که از آن غافلیم. یکی از آن فرصت‌ها که می‌تواند درس‌های زیبایی برای ما داشته باشد و انجام سالانه آن بهترین بهانه برای دگرگون‌شدن است، سنت زیبای خانه‌تکانی قبل از آمدن سال نو است. ما از این هفته تا پایان سال با هم می‌خواهیم آماده یک تغییر اساسی شویم.خانه‌تکانی ما یک روز و دو روز طول نمی‌کشد، تا پایان سال، هر هفته با ما همراه باشید.

این هفته، سری به خانه‌تان بزنید، فرش‌ها را خوب نگاه کنید، کمی آنها را جابه‌جا کنید و زیرشان را ببینید. به مبلمان، میزها، آشپزخانه، اتاق کودکان و خلاصه به همه جا با دقت نگاه کنید.

شما به عنوان یک نفر از اعضای خانواده باید از وضع بهداشت و سر و سامان داشتن و نداشتن خانه با خبر باشید، اگر خانم خانه هم هستید که دیگر به عنوان یک کدبانو، وظیفه‌تان سخت‌تر است، اما من نمی‌خواهم در این نوشتار توصیه‌های بهداشتی بگویم، این‌که چطور یخچال را تمیز کنید و با چه ماده‌ای فرش‌ها را بشویید، بلکه توصیه‌های سال نویی ما کمی متفاوت است.

ما از امروز می‌خواهیم خانه دلمان را بتکانیم. خانه روابط‌مان، احساسمان و دوست‌داشتن‌هایمان را. حیف است چاردیواری زیبای ما، زیبا‌تر و تمیز‌تر شود، اما دلمان پر از کدورت و سوء‌تفاهم باقی بماند.

حیف است آینه‌های خانه‌مان را تمیز کنیم، اما آینه احساسمان پر از لکه‌های بی‌اعتمادی باشد. حیف است دیوارهای خانه برق بزند، اما دیوارهای دوری و تنهایی بین ما و همسرمان فرو نریزد.

این سنت‌ها هرکدام با خود دلایلی بیشتر از آنچه ما در ظاهر می‌بینیم دارند. بگذارید به خانه بر گردیم و قدم اول خانه‌تکانی. قرار شد برای تکاندن خانه، اول به همه جای آن سری بزنیم، به زیر و روی همه چیز. جاهایی که ممکن است در سال چندبار به آنجا برویم مثل انباری و جاهایی که هر روز چند بار به آنجا سرک می‌کشیم مثل آشپزخانه.

حالا از چاردیواری خانه، به خودتان برگردید، به همه جای قلب و احساس‌تان سرک بکشید، به دلخوری‌هایی که هنوز باقی‌مانده، به احساس تنهایی که گاهی به سراغ‌تان می‌آید، به نارضایتی‌هایی که بی‌خیالش می‌شوید؛ اما هرازگاهی آزارتان می‌دهد. به رابطه‌تان با همسرتان و آنجاهایی که فکر می‌کنید​ باید به شکلی دیگر باشد. به رابطه‌تان با فرزندان‌تان و مشکلاتی که شما و آنها را از هم دور می‌کند.

بر گردید و دوباره نگاه کنید، یک تمرین ساده برای هفته آینده. می‌خواهیم وقتی سال 92 آغاز شد، رابطه ما و همسرمان بوی تازگی بدهد، اما دقت کنید باید به جاهایی که اصلا فکر می‌کنید مهم نیست هم، سری بزنید، ببینید چقدر در طول روز دلتنگ هم می‌شوید، وقتی یکدیگر را می‌بینید چقدر حرف برای گفتن دارید. ارتباط‌تان با خانواده هم چگونه است. بچه‌ها بودن در جمع خانواده را دوست دارند یا ترجیح می‌دهند در اطاقشان و پای کامپیوتر باشند؟ موقع خشم، اهالی خانه چکار می‌کنند؟

وقتی چرخی در خانه درون‌تان زدید و مشکلات و ناهماهنگی‌ها را پیدا کردید، اولین قدم را برداشته‌اید و هفته آینده قدم بعد را با هم برمی‌داریم، یادتان نرود وقتی به امید تحول قدم برمی‌دارید، زیر لب زمزمه کنید: یا محول حول والاحوال... .


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: والدین , مطالب مناسبتی


تاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/۱٩ | ٩:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مدیریت دبستان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.