کودکان و خردسالان از تمام کارهایی که انجام می‌دهند درس می‌گیرند و نکاتی را می‌آموزند. آنها کنجکاو هستند و می‌خواهند همه چیز را کشف کنند و محیط اطرافشان را بگردند. اگر این اکتشافات موجب شادی و رضایت آنها شود، می‌خواهند بیشتر بدانند.

 اما مساله مهم این است که نگرش کودکان درباره یادگیری، یک عمر همراه آنها باقی می‌ماند. بنابراین بچه‌هایی که در این سال‌ها مورد حمایت بزرگترها قرار می‌گیرند و از طرف آنها تشویق می‌شوند، در تمام زندگی خلاق‌تر از سایر همسالانشان خواهند بود. در مقابل، کسانی که چنین برخوردی را از بزرگ‌ترها نمی‌بینند، طرز فکری متفاوت خواهند داشت


بسیاری از کارهای بچه‌ها، فقط به این دلیل است که دوست دارند آنها را تجربه کنند. به همین دلیل زمانی که اسباب‌بازی یا لباسی خاص را انتخاب می‌کنند، فقط از روی انگیزه‌ای ذاتی است. اما کودک خودش انتخاب می‌کند و از این کار لذت می‌برد؛ چون هم انتخاب به عهده خودش بوده و کسی او را مجبور به انجام این کار نکرده است و هم با اسباب‌بازی دلخواهش بازی کرده یا لباس مورد علاقه‌اش را پوشیده است.

در مقابل، برخی از کارهایی که بچه‌ها انجام می‌دهند به درخواست پدر یا مادر است یا برای راضی کردن آنها. در این مواقع، پدر و مادر باید با ایجاد انگیزه کاری کنند تا کودک با میل و علاقه کارش را ادامه داده و از انجام آن لذت ببرد.

در این میان برخی کارها و شرایط‌ خاص می‌تواند در ایجاد انگیزه کودک موثر باشد. به عنوان مثال تداوم و استمرار کار مورد مهمی است که نباید فراموش شود. بیشتر بچه‌ها نمی‌توانند برای مدتی طولانی روی کاری خاص تمرکز کنند و فقط آن را برای مدتی کوتاه انجام می‌دهند. اما زمانی که کودک انگیزه کافی داشته باشد و از بازی یا کاری که انجام می‌دهد لذت ببرد، به طور حتم در آن موفق خواهد شد.

در مقابل کودکی که انگیزه ندارد خیلی راحت کار را نیمه‌کاره رها و فعالیت جدیدی را شروع می‌کند. بنابراین پدر و مادر باید دقت داشته باشند و با تلاش خود کودک را تشویق کنند کارها را تا پایان انجام دهد؛ البته فراموش نکنید در این زمینه تشویق موثر است و نه اجبار.

به این جهت برای ایجاد انگیزه در کودکان باید محیطی مناسب ایجاد کنید تا براحتی بتوانند جستجو کنند و نتیجه کارهایشان را نیز ببینند. همچنین آنها باید زمان کافی داشته باشند تا بتوانند تمرکز و تداوم را تمرین کنند.

در ضمن فراموش نکنید به نیازهای کودک باید در شرایطی مناسب پاسخ داده شود؛ به این معنی که کودک باید مستقل باشد ولی حمایت غیرمستقیم شما را نیز حس کند.

nasponline.org


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: والدین , مطالب تربیتی , مطالب معلمان


تاريخ : ۱۳٩٠/۱٠/۳٠ | ٤:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : مدیریت دبستان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.