اینترنت یکی از وسایل ارتباطی در عصر جدید است و مانند سایر ابزارها، کاربردهای مثبت و منفی زیادی دارد که متاسفانه امروزه آثار منفی آن بیشتر به چشم می‌خورد. این وسیله موجب شده است تا از ارتباطات فیزیکی کاسته و بر ارتباطات مجازی افزوده شود. این نوع ارتباطات تا جایی ادامه یافته که بسیاری از افراد به نوعی وابستگی اینترنتی دچار شده‌اند.


 این روزها اکثر جوانان و نوجوانان و حتی کودکان ساعت‌های زیادی را پای اینترنت به بازی‌، عکس نگاه‌کردن، چت‌کردن با آدم‌های ناشناس و رفتن به سایت‌های مختلف می‌گذرانند. در میان این گروه‌های سنی برخی نیز خود را به عنوان یک فرد بزرگسال یا فردی زیبا، خوش‌هیکل، آراسته و خوش‌سخن جا زده و ماه‌ها و حتی سال‌ها افراد زیادی را به بازی می‌گیرند.

اگر پا را فراتر بگذاریم و وارد زندگی متاهلین شویم می‌بینیم که برخی همسران از طریق این دنیای مجازی به خانه یک زن ناشناس یا یک مرد متاهل رفته و ساعت‌ها در مورد آرزوها، مشکلات و نیازهایشان با او حرف می‌زنند. گسترش این امر موجب بروز اقسامی از انحرافات اخلاقی شده و این روزها در اغلب دادگاه‌های خانواده، زوجینی را می‌بینیم که با ادعای این‌که همسرشان به سایت‌های مختلف سرک می‌کشد و توجه کافی به زندگی و فرزندان ندارد درخواست طلاق می‌دهند.

چرا افراد به سمت اینترنت کشیده می‌شوند؟

اینترنت یک حس ماجراجویی، اکتشاف و کنجکاوی در افراد ایجاد می‌کند. فرد را تحریک کرده و هیجان او را برمی‌انگیزد. در اینترنت افراد به هر کجا که می‌خواهند می‌روند و اگر خجالتی باشند بدون ترس و استرس با دیگران ارتباط برقرار کرده و به هر چیزی که می‌خواهند نگاه می‌کنند. اطلاعات، تصاویر، بازی‌ها و... در اینترنت به قدری نامحدود و بیکران است که هیچگاه مانند یک کتاب یا فیلم به انتها نرسیده و فرد را به اعتیاد اینترنتی می‌کشاند.

نشانه‌های اعتیاد به اینترنت

کم‌خوابی، کاهش وزن، بالا رفتن تنش‌های عصبی، قانون‌گریزی، سردردهای عصبی، انزوا، گوشه‌گیری، دوری از خانواده، فامیل و دوستان، ولع زیاد به کارهای اینترنتی، افت شغلی و تحصیلی و از دست دادن کنترل رفتاری از جمله آثار مخرب وابستگی و اعتیاد به اینترنت است.

علائم قطع ارتباط موقت با اینترنت

بیقراری ذهنی و بدنی، اضطراب، افکار وسواسی، خیالپردازی، کاهش فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی و کوشش نافرجام برای کنترل رفتار از جمله علائم دوری یا قطع موقت ارتباط با اینترنت است. براساس مطالعات انجام شده بسیاری از افراد از ساعت
10 شب تا 4 صبح وقت خود را صرف اینترنت می‌کنند و به طور هفتگی 40 تا50 ساعت را در دنیای مجازی می‌گذرانند و از دنیای واقعی‌‌ای که در آن به سر می‌برند، غافلند.

مهم‌ترین دلایل گپ‌زنی در اینترنت

تحقیقات نشان داده همفکری یا همدلی، تفریح، وقت‌گذرانی یا سرگرمی و دوستی با جنس مخالف از جمله دلایل اصلی گپ‌زنی در اینترنت است. افراد تنها و تعداد زیادی از جوانانی که مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی ضعیفی دارند، مشتریان پر و پاقرص چت‌روم‌ها هستند. این افراد براحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و هر کس بر اساس نیازی که در خود حس می‌کند به این فضاها وارد می‌شود.

برخی برای ارضای نیازهای روانی، بعضی برای سرگرمی و تفریح، عده‌ای به قصد مزاح و فریب دیگران و تعداد زیادی هم برای طرح نیازها و مسائل جنسی، ابراز عشق، احساسات و... وارد این فضا می‌شوند.

طبق تحقیقات انجام شده بیش از 50 درصد افراد ترجیح می‌دهند با افراد ناشناس و کمتر از یک سوم آنها با افراد آشنا و اکثر آنها تمایل دارند با افراد غیر همجنس چت کنند.

خط‌قرمزهای اینترنت

این فضاها پیامدهای منفی بسیاری​ به دنبال دارد. شکسته‌شدن حریم‌های خصوصی و اخلاقی، فحشا و سوءاستفاده جنسی، اختلالات رفتاری، ترویج خشونت و بی‌بندوباری، تلف‌شدن وقت، پول و... از جمله پیامدهای مخرب هرزه‌نگاری در این محیط است.

این فضاها بی‌بند و باری‌های مجازی را به واقعیت تبدیل کرده و در زوجین با بروز اختلافات شدید خانوادگی موجب متارکه و طلاق، در کودکان موجب بلوغ جنسی زودرس و در نوجوانان موجب کنترل نشدن تمایلات جنسی، همجنس‌گرایی و... شده و در پی آن اعتیاد به مواد مخدر، ترک خانه، گیر افتادن در شبکه‌های شیطان‌پرستی و... اتفاق می‌افتد. به گفته روان‌شناسان، ناشناخته ماندن مراجعان در اینترنت، به نوعی رفتار غیرمسوولانه را درافراد شکل داده و مدام تقویت می‌کند. در نتیجه فرد بدون هیچ ترس، واهمه و دردسری می‌تواند با افراد و مفاهیم جدید در هر زمینه‌ای آشنا شود.

یکی از راه‌های رهایی از این نوع وابستگی بیرون‌زدن از دنیای مجازی و برنامه‌ریزی مرتب برای گذراندن وقت به روش‌های جایگزین مانند پرداختن به فعالیت‌های ورزشی، هنری، تفریحی، سیاحتی، زیارتی و... است.

فاخره بهبهانی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: والدین , مطالب معلمان


تاريخ : ۱۳٩۱/۳/۱ | ٧:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : مدیریت دبستان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.