مدیر کل دفتر آموزش و پرورش راهنمایی تحصیلی وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: حساسیت بیش از حد خانواده ها به کسب نمره 20 ، موجب  اضطراب دانش آموزان می شود و این امر ناکامی آنان را به دنبال خواهد داشت . منوچهر فضلی خانی به ایرنا گفت : اولیا نباید از دانش آموزان فقط نمره 20 را بخواهند، زیرا کیفیت آموزش صرفاً از طریق نمره مشخص نمی شود. وی افزود: دانش آموزان را نباید به هیچ عنوان طبقه بندی و دسته بندی کرد ،زیرا این امر مغایر با رویکردهای جدید تعلیم و تربیت است . فضلی خانی ، خانواده ها را از نسبت دادن فرزندان خود به «باهوش »، «نابغه» و «ضعیف» برحذر داشت و گفت : نسبت دادن «نابغه» به فرزندان خود، موجب تقویت انتظارات غیرواقعی در آنان می شود و کسی که انتظارش بالا رود، نمی تواند شکستهای احتمالی خود را درک کند. وی افزود: این رفتار سبب تعارض بین انتظارات بیان شده و عملکرد دانش آموز می شود،


بنابر این توصیه می شود که دانش آموزان براساس تلاش و میزان کوشش خود مورد تشویق قرار گیرند.

 مدیر کل دفتر آموزش و پرورش راهنمایی گفت : برخی از اولیا فلسفه وجودی امتحان و کم و کیف پرسشهای امتحانی را نمی دانند، به همین دلیل انتظارات نامناسبی از فرزندان خود دارند. وی افزود: بیشتر اوقات دانش آموزان با دو گونه عملکرد متفاوت در مقابل پرسش و پاسخ اولیا و معلمان روبه رو هستند که این امر فرایند یادگیری آنان را با مشکل مواجه می کند. فضلی خانی به خانواده ها توصیه کرد در ایام امتحانات شرایط لازم را برای مطالعه فرزندان خود فراهم کنند و برنامه های تفریحی ، استراحت و دید و بازدیدهایشان را تحت نظر داشته باشند، ولی هرگز برای آنان محدودیت ایجاد نکنند. وی تأکید کرد: محروم کردن دانش آموزان از علایق و تفریحات خود، در پیشرفت تحصیلی آنان نتیجه معکوس خواهد داشت .

 مدیر کل دفتر آموزش و پرورش راهنمایی ، از خانواده ها خواست از مقایسه فرزندان خود با دانش آموزان اقوام و بستگان پرهیز کنند زیرا توانایی های افراد با یکدیگر متفاوت است . وی به خانواده ها توصیه کرد عملکرد فرزندان خود را پیشداوری نکنند، چون این امر موجب انتظارات نامتناسبی خواهد شد. فضلی خانی از خانواده ها خواست در زمان امتحانات ، محیط با طراوت و شادابی را برای مطالعه فرزندان خود فراهم کنند تا علایق و انگیزه آنان به تحصیل تقویت شود.  

 منبع:منوچهر فضلی خانی (روزنامه همشهری )


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩٠/٩/٢٦ | ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : مدیریت دبستان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.